Jak to začalo…

Zdá se to neuvěřitelné, ale psal se rok 2005, kdy se začal psát nás příběh… Naše první trenérky Janča a Julča spolu vystupovaly na školní akademii, kde se potkaly s paní učitelkou p. Černovskou. Tato skvělá paní učitelka si během hodin tělocviku s dětmi začala cvičit také mažoretky. A tak nás k sobě přivedl společný zájem a s větou „Děvčata, nepomůžete mi trénovat?“ se začal tvořit náš soubor. Začínaly jsme na chodbě ve školní družině. První trénink se náš sešlo necelých 20 malých holčiček s velkou chutí cvičit a naučit se něco nového. Hned první sezónu přišlo první velké vystoupení a s ním i první kostýmy! Potřebovaly jsme jméno, aby nás mohly napsat jako účinkující na plakátek, a protože jsme ve městě byly a jsme stále jediný tým, tak jsme „prostě“ Novoborské mažoretky. Za rok jsme si už troufly na první soutěž, kde jsme skončily poslední, ale nevzdaly jsme to. Makaly jsme a makaly, a rok poté už jsme byly v první polovině výsledkových listin. Zlomový byl až rok 2008 kdy se nám to KONEČNĚ podařilo a přivezly jsme si první pohár! Mezi prvními děvčaty, co se začínalo s mažoretkama, byla i současná trenérka Nikča i Ivanka.

V roce 2013 založen spolek Novoborské mažoretky, pod kterým v současné době vystupujeme na různých soutěžích, ať postupových či nepostupových. S hrdostí reprezentujeme naše město, kraj i celou republiku.

Co je naše parketa?

Naší hlavní činností je disciplína „baton neboli pro vás, komu tento pojem nic neříká, je to „hůlka“, které se věnujeme od samotného počátku působení. Tato disciplína se od svého vzniku postupem let vyvíjela a v současné době má v sobě jak prvky s hůlkou, tak gymnastické, taneční a někdy i baletní. Hlavní důraz se klade především na pochod a také na kostýmy, které se stejně jako choreografie batonu postupem času mění a stále vylepšují. Při některých choreografiích je dokonce u kostýmu vypsané povinné vybavení (lodička, sukně, kozačky, nárameníky a další)


Naše úspěchy

Od roku 2009 jsme se pravidelně zúčastňovaly celorepublikových soutěží a nasbíraly krásná ocenění včetně řady titulů. Mezi naše největší úspěchy patří tituly: II. Vicemistryně Světa – formace kadetek, II. Vicemistryně Světa a Evropy v sólo kadet – Anetka Kubásková, Mistryně Evropy – kadet klasik defilé, Mistryně Evropy – senior defilé klasik. Za velký úspěch považujeme i účast na festivalech, ze kterých jsme si nejvíce užily „Summer Surpise“ v Dubaji. Od roku 2015 spolupracujeme s německým dětských dechovým orchestrem JBO Sebnitz.

Naše úspěchy

Cestou trnitou

Rok 2020 byl pro náš spolek velmi složitý. Nejdříve došlo k výměně vedení, kdy nás opustila Julie Samková, která zastávala roli předsedkyně našeho spolku. Tuto roli poté ochotně převzala její svěřenkyně Ivanka Růžičková. Došlo však i k výměně trenérek a opustila nás řada původních mažoretek. Bohužel nám sezónu 2020 nepříznivě ovlivnil i Covid-19, díky kterému jsme nedostaly šanci ukázat připravené choreografie ani krásné kostýmy. Zbytek sezóny jsme tedy byly nuceny trénovat z domova ve stísněných podmínkách před televizí nebo počítačem. To byl totiž jediný způsob, jak být ve spojení s trenérkami.


Neztrácíme nadšení ani přes nepřízeň okolností

V roce 2020 se nám znovu povedlo otevřít kategorii mini-mažoretek v počtu 5 holčiček. V září se na nás konečně usmálo štěstí a otevřely se opět dveře naší tělocvičny, což náš klub oslavil trochu netradičně. Začali jsme bowlingovou soutěží a tréninkem na trampolínách. Radost z možnosti se opět potkávat nám stejně jako mnoho dalším nevydržela dlouho, protože záhy se nám tělocvičny kvůli covidové situaci opět zavřely.

Následoval rok 2021, který pokračoval v podobném covidovém duchu jako ten předchozí. Soutěže ani tréninky nebyly a opustila nás další skupina děvčat. Na podzim jsme se začaly připravovat na soutěže, i když s velkými omezeními a obavami, jak bude vypadat příští sezóna. Přesto jsme si s vidinou lepších zítřků nechaly ušít krásné tematické kostýmy a doufaly, že soutěže budou.


Zpět do kostýmu

V roce 2022 konečně začínáme opět soutěžit. Těšíme se z příchodu mnoha nových mažoretek, které se toho musí hodně naučit. Co je ale nejdůležitější? Chceme soutěžit a jsme banda super holek i když to mezi námi občas skřípe. Máme nové mini-mažoretky. Děvčátka, která překypují nadšením a velkou odvahou, protože se do soutěže pustila s minimálními zkušenostmi. O to větší pýcha se v nás vzedmula, když se naše malé mini-mažoretky umístily na 2. místě na mistrovství České republiky. Byla to jejich první soutěžní cesta a byla velmi úspěšná. Děvčátka byla na soutěžích nejmladší, a i přesto byla plná odhodlání. U starších děvčat byly emoce podobné – i ty zářily štěstím při úspěchu a plakaly, když se jim něco nepovedlo.

Jsme hrdými členy asociace CMA a Mezinárodní federace MWF.